Terasy

Návod na stavbu drevenej terasy.

Stavba drevenej terasy nie je zložitá veda. No jej stavba vyžaduje dodržanie niekoľkých dôležitých zásad, pre dosiahnutie užívateľskej spokojnosti a jej dlhej životnosti.

Terasy

Drevo je veľmi príjemným povrchom terás.
Vďaka termoúprave je kvalitnou a rozumnejšou alternatívou k dlažbám, či drevoplastu. 

Pri stavbe drevenej terasy platí niekoľko zásad, ktoré je nutné dodržať a nerobiť pri nich kompromisy. Drevenú terasu je možné inštalovať na akýkoľvek podklad. Od betónu, cez trávnatý povrch, hydroizolačné strechy, štrkové lôžka... Na každý druh existuje správny postup. Poďme si ich prebrať podrobnejšie. 

Ak uvažujete instalovať terasu na betón, je dôležité myslieť na to, aby bol vyspádovaný 1-2% smerom od domu a bolo zabezpečné odtekanie vody spod terasy. Smer ukladania dosiek je irelevantný, pretože konštrukcia, ktorá sa na betón ukladá sa vyrovná gumenými podložkami z EPDM gumy, hrubými 2 - 5 a 8 mm. Ich ideálny rozpon je každých 80 cm od seba po dĺžke pod konštrukčným hranolom. Tieto podložky okrem vyrovnania povrchu umožnia odtekanie vody po betóne pod terasou v pripravenom spáde. Pre uľahčenie inštalácie odporúčame betón vyhladiť čo najviac, aby bola konštrukcia nainštalovaná rovno a vyhli ste sa pri užívaní klopkaniu terasovej konštrukcie o betón.
Ak je podkladom terasy betón a konštrukčná výška umožňujúca inštaláciu terasy je od betónu po spodnú hranu menej ako potrebných 7 cm, prosím kontaktujte nás a spoločne tento problém vyriešime. 

Pri inštalácii na nerovný povrch, je vhodné odstrániť trávnatý povrch, vysypať ho štrkom a zhutniť. Na tento povrch je nutná inštalácia netkanej textílie proti prerastaniu buriny do terasy. Ďalším krokom je príprava pevných bodov - takisto každých 80 cm vzdialených osovo na podloženie konštrukčných hranolov. Ideálne sú povedzme betónové kocky, na ktoré sa položia rektifikačné terče. Vďaka nim sa podarí dosiahnuť ideálnu rovinu pre konštrukčný rošt, čo tvorí ideálny predpoklad na rýchle a bezproblémové uchytenie terasových dosiek.

 

Rektifikačné terče je vhodné použiť aj na strešné fólie, ako je tomu na obrázku vyššie, keďže nepoškodia fóliu a dobre rozložia tlak. Ak nie je možné použiť rektifikačné terče, odporúčame pod rošt ukladať gumené podložky, ktoré umožnia vode prúdiť v smere spádu pod drevom.

Pri tvrdých drevinách, ako je smrekovec, exotické drevo, ale aj thermowood jaseň, je nutné dodržanie spáry aspoň 5 mm medzi doskami, ak je pod terasou riziko zlého odtekania, či zadržiavania vody. Totiž drevo, ktorému sa zospodu dostáva veľa vlhkosti má sklony k ohýbaniu. Preto treba eliminovať vodu spod terasy čo najjednoduchšie a najrýchlejšie.

Konštrukčné drevo je možné spájať, narezávať, podľa potreby. Ideálne je použitie rovnakého druhu dreva na konštrukčné hranoly, ako aj na decking. Teda pod sibírsky smrekovec odporúčame hranoly zo síbírskeho smrekovca, pod termodrevo hranoly z termo borovice. Tie sú kvôli priaznivejšej cene vhodné aj pod termo jaseň. Najvyšším štandardom je použitie hliníkového roštu, ktorý má v podstate neobmedzenú životnosť.

Pri inštalácii dosiek na rošt je dobré dodržať malú dilatáciu medzi doskami aj v pozdĺžnom smere.

Nesmierne dôležidé je naolejovanie dosiek. Aj keď termodrevo disponuje minimálnou rozťažnosťou, je vhodné ponechať doskám priestor na dýchanie - ktorým sú práve dilatačné spráry. Pomerne častým javom na tvrdom dreve sú pozdĺžne praskliny na jeho povrchu (tzv. surfase checks) ktoré sú spôsobené zosychaním okrajov. Ak sa tomuto javu chceme vyhnúť, odporúčame olejovanie každej strany dosky, teda aj rezu, prípadne jeho ošetrenie prípravkom na to určeným, povedzme REMMERS INDULINE SW910, ktorý nájdete aj v našej sekcii OCHRANA A IMPREGNÁCIA DREVA

V prípade, že počas plánovania vašej terasy, alebo jej stavby samotnej Vám vyvstanú nejaké otázky, neváhajte nás kedykoľvek kontaktovať!

Váš tím WOODMASTER SK.

WOODMASTER.SK,
S. R. O.
Vajnorská 135 Bratislava 831 04
otvorené:

Pondelok - Piatok: 8:00 - 16:00
Sobota: NA OBJEDNÁVKU

volajte

+421 904 867 263 Peter Jančár


Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďakujem, pochopil som. Prečítať viac informácií.