Post
W

Návod na stavbu sauny

Návod na stavbu sauny

Sauna je vlhké prostredie. Toto majme na pamäti pri elektroinštalácii! Používajte zásadne silikónové káble, neprerušujte ich v konštrukcii sauny nikde okrem inštalácie infražiaričov. Aj tu používajte aspoň VAGO svorky! Použitie prúdového chrániča je možné, nie však nutné, keďže pri polievaní kameňov a špirál môže dôjsť k mikrotrhlinám na ich povrchu, ktoré neobmedzujú ich funkčnosť, no prúdový chránič na to začne reagovať. Dôležitý je výber konštrukcie pre saunu. Vzhľadom na to, že niektoré steny sauny stoja na prevažne vyspádovanom povrchu, je vhodné použitie nastavovateľných nožičiek, čím dostaneme saunu do roviny a obmedzíme zaťažovanie konštrukcie sauny rozličným a neželaným pnutím.

Napájanie 230V- je vhodné pre sauny s objemom cca 4 - 6 m3 vzduchu, pre kabíny, s väčším objemom je nutné použitie napájania 3. fázami s napätím 380 V.

Pri stavbe konštrukcie musíme použiť kvalitný konštrukčný materiál! Dôležité je, aby išlo o suché drevo, ktoré môže byť tzv "cinkované" - nadpájané - vďaka čomu je rovné a ak ho nezasiahne neželaná vlhkosť, predpokladáme, že také aj zostane. Ak saunu umiestnime do rohu miestnosti, jednak získame viac miesta a jednak zvýšime stabilitu sauny uchytením o 2 pevné múry a podlahu. Do podlahy nemusíme vŕtať!

Ak kabínu umiestnime ako samostojaci prvok, dôležité je použitie hustejšej konštrukcie, prípadne hrubších konštrukčných prvkov, rovnako aj konštrukcia lavíc. Náročnejšie je samotné vyváženie kabíny a dôležité je pamätať na umiestnenie saunovej pece. Tá po naplnení saunovými kameňmi dosahuje hmotnosť minimálne 35 kg, preto závesné riešenia je nutné ošetriť kvalitnou konzolou a samozrejme je vhodné v miestach jej uchytenia počítať so spevnenou konštrukciu.

Vonkajší obklad sauny môže v podstate tvoriť čokoľvek (sadrokartón, keramický obklad, ale samozrejme aj drevený). My sa samozrejme prikláňame k drevu, obklad môže byť vodorovný, ale aj zvislý. Dovnútra sauny odporúčame vodorovné ukladanie dreveného obkladu, ktoré na rozdiel od zvislého opticky zväčšuje priestor a vytvára harmonický dojem.

Na ochranu dreva, ale samozrejme aj izolácie (ktorá by mala mať hrúbku aspoň 5 cm - na strope aspoň 10) slúži hliníková fólia, ktorá je jednak parozábrana a samozrejme odráža teplo smerom dovnútra sauny. Hrúbka tejto fólie musí byť aspoň 0,03 mm! Miesta jej spojov je nutné spájať rovnako hliníkovou páskou odolnou do teploty 150°C.

Pri elektroinštalácii používajte iba SILIKÓNOVÉ KÁBLE!!!

Pamätajte na to aby ste káble viedli zásadne v chráničkách! Ide o drobnosť, ktorá však v prípade potrebnej opravy kabeláže ušetrí kopec nadávok, starostí, času a práce.

Na vnútorné obkladanie sauny odporúčame špecifický saunový obklad. Sauna je prostredie s vysokou vlhkosťou, ktoré je náročné ako na materiál, tak na jeho spájanie. Saunový obklad má na rozdiel od klasického tatranského profilu dlhšie pero a hlbšiu drážku. V našej ponuke nájdete skutočne širokú paletu obkladov bez hŕč prípadne odolné, tepelne upravené drevo – thermowood. Pri obkladaní je dôležité vytvoriť medzeru medzi saunovým obkladom a hliníkovou fóliou tak, aby kondenzovaná vlhkosť nebola v styku s obkladom, ale stekala po fólii.

Pokúste sa nezatláčať obklad na doraz, nechajte mu vôľu tak 1 mm. Tak máme ešte vyššiu istotu, že obklad sa nebude vplyvom rozdielov teplôt vytláčať a kriviť sa. K spájaniu obkladov používajme spinky na spájanie saunového obkladu s uchytávajúcim zubom pre 2 – 5 mm hrúbku profilu drážky. Vzhľadom na ich cenu (7 Eur / 250 ks) ide v skutku o zanedbateľnú položku v rozpočte sauny. A keď sa raz budete chcieť presťahovať a vziať si svoju milovanú saunu so sebou, obklad pohodlne demontujete bez jeho poškodenia :-)

Pri konštrukcii saunových lavíc myslite na to, aby boli predovšetkým pohodlné na ležanie, prípadne sedenie. Medzi doskami odporúčame medzeru aspoň 5, no lepšie 8 - 10 mm. Zásada je skonštruovať aspoň 2 úrovne saunových lavíc, pretože na každej úrovni je iná teplota. Spodnú lavicu odporúčame vyrobiť ako pódium na celú plochu sauny, čo vytvorí pohodlný priestor pre sediacich, či ležiacich návštevníkov sauny, pričom im nebude zima na nohy, čo je častý fenomén vzhľadom na vetrací otvor pri peci.

Konštrukciu saunovej lavice odporúčame robiť z rovnakého materiálu ako samotné lavice. Použitím nedostatočne dosušeného smrekového reziva môžeme riskovať kvapky živice na spodnej lavici. Na samotné lavice odporúčame použiť profily z topoľa bieleho, prípadne tepelne upraveného, thermowood topoľa! Hitom je použitie materiálu na lavice z africkej vŕby Abachi, čo je však podľa nás omyl, pomysite si, kedy asi videli otcovia sáun - Fíni - toto drevo po prvý raz... :-) Topoľ a Jelšu používajú severania desaťročia, no čoraz viac sa používa v Rakúsku, Nemecku a prakticky celom saunovom svete. Nemá hrče, dobre zvláda rozdielne prostredie, ľahko sa s ním pracuje a skvelo vyzerá. Navyše jelša, hoci patrí medzi zástupcov mäkších drevín, krásne vonia, ale hlavne vo vode stvrdne, preto sa často využíva na stavbu lodí.

Osvetlenie sauny spravidla je potrebné zabezpečiť keramickým svietidlom odolným teplu, s IP hodnotou aspoň 54. Samozrejme pre zvýšenie intimity prostredia odporúčame svetlo zatieniť tienidlom.

Moderným riešením je osvetlenie sauny LED osvetlením, k dispozícii je skutočne množstvo výrobcov a modelov, no pozor, ak napríklad pod strop umiestnime LED pás, pravdepodobne po čase "odíde", pretože ho skolí vlhkosť a rozdiely teplôt. Ak ho chceme do sauny umiestniť, tak skôr za opierku lavice, prípadne pod lavicu, nie vyššie ako 1 m od podlahy. Efektné je osvetlenie svetlovodivými vláknami, napr. DECOLIGHT od značky Cariittii, prípadne BIG LED - výkonnou LED žiarivkou odolnou teplote do 160°C.

V prípade akýchkoľvek otázok, pripomienok, či potreby poradenstva nás prosím kedykoľvek kontaktujte.